Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber

Wikipedia neden kapatıldı

Doğukan tarafından 01 Mayıs 2017, Pazartesi günü eklendi.
Habule.com Haber Wikipedia neden kapatıldı
Wikipedia neden kapatıldı? son dakika açıklama geldi.
Wikipedia neden kapatıldı

İnternet ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye'yi DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içerikleri kaldırmadığı için erişim engeli geldiğini Ulaştırma Bakanlığı açıkladı. Wikipedia'ya erişim engellendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgiye göre, Wikipedia'ya söz konusu içeriklerin kaldırılması için uyarılarda bulunuldu.

Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, Twitter'da yayınladığı mesajında "Bilgiye ulaşmak insan haklarının temelidir. Türk halkı, bu hakkınız için savaşırken hep yanınızda olacağım. dedi. (DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren....) çok inandırıcı gelmedi Cimo Wales..."


Wikipedia Neden Kapatıldı
Kullanıcılarını "5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır." ibaresiyle karşılamakta olan Wiki neden kapatıldı? Sitedeki Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeniyle kapatılmış


Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye'nin, Wikimedia Türkiye Facebook sayfasından yaptığı açıklama ise şu şekilde:
Vikipedi'nin Türkçe de dahil olmak üzere tüm dil sürümlerinin bugün 08.00 itibarıyla Türkiye'de engellendiğini üzülerek gördük. Tüm Vikipedi projelerini yürüten Wikimedia Vakfı konuyla ilgili incelemelerini ve görüşmelerini sürdürüyor.

Sayısız gönüllünün tarafsız ve evrensel bilgilere herkesin özgürce ulaşabilmesini sağlamak için çalıştığı, hiçbir şekilde reklam almayan ve kar amacı gütmeyen, doğrulanabilirliği temel bir içerik politikası olarak benimseyen bu projenin engellenmesini üzücü buluyoruz. Saygılarımızla...

Karalama kampanyası Yapmaya Çalıştığı için Kapatıldı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Wikipedia'ya söz konusu içeriklerin kaldırılması için uyarılarda bulunuldu. Yetkililer, Wikipedia ile iletişim kanallarının sürekli açık tutulduğunu ancak sitenin ısrarla bu tür içerikleri kaldırmaya yanaşmadığını iddia etti. Wikipedia'nın Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlara yer verdiği savunulan açıklamada, Wikipedia'ya yönelik, "teröre karşı iş birliği yapmak yerine, Türkiye'ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi" gerekçesiyle erişim engeli uygulamasına başvurulduğu bildirildi. İçeriğinde mahkeme kararları da bulunan Türkiye'nin taleplerinin yerine getirilmesi halinde siteye erişim engelinin kaldırılacağı vurgulandı.

Yorumlar
Bunlarla da İlgilenebilirsiniz