Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber
AnasayfaWikipedia engeli kalkıyor mu

Wikipedia engeli kalkıyor mu

Doğukan tarafından 16 Kasım 2017, Perşembe günü eklendi.
Habule.com Haber Wikipedia engeli kalkıyor mu
Wikipedia engeli kalkıyor mu? Wikipedia engeli parça parça kalkabilir.
Wikipedia engeli kalkıyor mu

Wikipedia engeli her an kalkabilir. 29 Nisan 2017 ani bir kararla ülke bütünlüğümüze sistematik olarak saldırmaya devam ettiği için yayın engeli getirilen Wikipedia için engel kaldırılma girişimleri devam ediyor. Ülkemizin birlik ve beraberliğine saldırarak bedelini ağır ödemek zorunda kalan Wikipedia'ya kullanıcılar farklı yöntemler ile birlikte erişim sağlıyordu.

Yasakla ilgili süreç devam ederken dün ilginç gelişmeler yaşandı. Bazı kullanıcılar Wikipedia'nın standart sürümlerine hiçbir engel olmadan ve herhangi bir vpn kullanmadan erişebildiğini aktarmaya başladı. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan ise katıldığı bir canlı yayında sürece dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Wikipedia yönetiminin bazı olumlu adımlar attığını, BTK'nın ise bazı istekler sunduğunu ifade etti. Tüm sitenin kapalı kalmaması gibi bir sonuç için formül arandığını belirten Sayan, sitedeki sadece iki maddede yer alan, Türkiye'nin çeşitli terör grupları içinde yer aldığı iddiasının mahkemece kısıtlandığını ifade etti.

Gelinen noktada Youtube ve Twitter üzerinden yaşanılan gelişmelere dikkat çeken Sayan, "YouTube ve Twitter'la da buna benzer bir sorun yaşamıştık. Bizim onlardan bazı isteklerimiz olmuştu ve sonunda karşılıklı uzlaşının sağlandığı bir mekanizma oluşturmuştuk. Benzer bir sürecin Wikipedia ile de gelişeceğini düşünüyorum." şeklinde açıklama yaptı.

Yakın bir zaman içerisinde engelin kalkması durumunda Wikipedia'ya erişim tekrar sağlanacak.

Bunlarla da İlgilenebilirsiniz