Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber

MEB öğrencilere tabletten sonra dizüstü bilgisayar dağatacak

Doğukan tarafından 27 Kasım 2017, Pazartesi günü eklendi.
Habule.com Haber MEB öğrencilere tabletten sonra dizüstü bilgisayar dağatacak
Fatih Projesi kapsamında okullarda dağıtılan tabletlerin yerini 2018-2019 öğretim yılında bilgisayar alacak.
MEB öğrencilere tabletten sonra dizüstü bilgisayar dağatacak

Fatih Projesi'nde bu sefer Tablet yerine dizüstü bilgisayar dağıtılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrencilere katlanabilen dizüstü bilgisayar vermeye hazırlanıyor. FATİH projesi ile öğrencilere dizüstü bilgisayar dağıtılacağı kesinleşti.

MEB 2011 2011 yılında temelleri atılan FATİH projesi kapsamında dağıtım yaptığı tabletlerin ardından yeni öğretim yılında öğrencilere dizüstü bilgisayar dağıtacak.

2 milyon 700 bin öğrenci için yapılacak çalışmanın ihale şartnamesi hazır olduğu belirtilen yeni proje ile 2018 - 2019 eğitim öğretim yılında 2 milyon 700 bin bilgisayar 5'inci ve 9'uncu sınıflara, yaklaşık 200 bin bilgisayar ise öğretmenlere dağıtılacak.

Dağıtılan bilgisayarlar 4 yıl sonunda öğrencinin olacak.
Milli Eğitim Bakanlığı, FATİH projesinin başında duyurduğu tabletlerden vazgeçti. Tabletlere göre daha gelişmiş model olan hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olabilen 2'si 1 arada bilgisayarlardan alacak. Böylece öğrenciler tabletlerde kısıtlı olan imkanları yeni alınacak olan bilgisayarlarda işlerini kısıtlama olmadan daha rahat yapabilecek. Ayrıca bu konuda ayrıntılı bir çalışmada yapan Bakanlık, bilgisayarların ağırlığı konusunda da incelemelerini yaptı. Öğrencilere ek yük sağlamaması için ihale şartnamesine ağırlık limiti koyduğu açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı ihale ile birlikte Türkiye'nin en büyük üç GSM operatörü Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile anlaşma yapacak. Türkiye 6 bölgeye ayrılarak en avantajlıdan en dezavantajlıya doğru sıralanıyor. İhaleyi alacak olan firmanın da en avantajlı bölgeden bir ilin dağıtımını aldığı zaman otomatik olarak en dezavantajlı illerin olduğu torbadan da bir ili üstlenmesi zorunlu tutulacak.

Bunlarla da İlgilenebilirsiniz