Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber

Linux artık Windows altında uygulama olarak çalışacak

Doğukan tarafından 12 Mayıs 2017, Cuma günü eklendi.
Habule.com Haber Linux artık Windows altında uygulama olarak çalışacak
Microsoft, Linux sürümleri olan Ubuntu, Fedora ve SUSE'yi Windows Store çatısı altına toplanıyor.
Linux artık Windows altında uygulama olarak çalışacak

Microsoft, Build 2017 konferansında açık kaynaklı ücretsiz işletim sistemi Linux'un üç farklı sürümüyle windows 10'un uygulama marketi Windows Store'daki yerini alacağını açıklayarak dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Build 2017 konferansında gerçekleştirilen açıklama heyecan oluşturmaya yetti. 90'lı yıllarda Microsoft, Windows'a ücretsiz bir alternatif olarak sunulan Linux'u bastırmaya çalışırken başarısız olmuştu ve WSL bu anlamda geliştiricileri Windows 10'a yönlendirmek için hayata geçirildi. Şimdi ise, Windows Store'da Linux sürümlerinin olması sayesinde geliştiriciler istediğini kolayca yükleyebilecek ve WSL ile çalışmaya başlayabilecek.

İşte, bu heyecan verici gelişmeden detaylar!

Ubuntu, SUSE ve Fedora sürümleri Windows Store uygulaması oluyor
Linux sürümleri olan SUSE ve Fedora'nın da Ubuntu'nun ardından Windows Store'a gelecek olması tabii ki heyecan yaratmış durumda. SUSE ve Fedora içinse şimdilik net bir tarih yok.

Kulağa ilk başta tuhaf gelse de Microsoft'un bunun için çoktan altyapı çalışması yaptığını söylemek gerek. Şirket, 2016 yılı başlarında Linux için Windows Altsistemi (WSL)'ni duyurmuştu. Bu sayede geliştiriciler, Windows 10 içerisinde Linux'un tam sürümlerini kullanabiliyor. Sonbahar Creators Güncellemesi ile birlikte kullanıcılar Ubuntu, SUSE ve Fedora'yı birer uygulamaymış gibi cihazlarına kurabilecek ve Windows ile Linux uygulamalarını çift boot gerçekleştirmeden yan yana çalıştırabilecekler.

Kaynak: http://shiftdelete.net

Yorumlar
Bunlarla da İlgilenebilirsiniz