Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber

İlk Kişisel Bilgisayar Tarihçesi

Eylül tarafından 02 Aralık 2017, Cumartesi günü eklendi.
Habule.com Haber İlk Kişisel Bilgisayar Tarihçesi
ilk kişisel bilgisayar ne zaman üretildi, ilk kişisel bilgisayar Türkiyeye ne zaman geldi hepsi ve daha fazlası bu yazımızda sizlerle birlikte oluyor.
İlk Kişisel Bilgisayar Tarihçesi

ilk kişisel bilgisayar ne zaman üretildi? ilk kişisel bilgisayar hepsi ve daha fazlası bu yazımızda sizlerle birlikte oluyor. lk kişisel bilgisayar olarak Altair 8800 gösterilmektedir.

1940'larda üretilen ilk bilgisayarın ardından 1970'e kadar farklı teknolojilere sahip farklı pek çok bilgisayar iş amaçlı olarak geliştirilerek genel olarak sadece devletler düzeyinde kullanılıyordu.

Bilgisayarların bugünlere gelebilmesine en büyük katkıyı yapan firmalardan biri de IBM, olduğunu kesinlikle unutmamaız gerekiyor. tarihin ilk kişisel bilgisayarı için en büyük çalışma IBM firması tarafından yapıldı ve Tarih de ilk kişisel bilgisayar IBM PC olmuştur. Bu bilgisayarda ilk olarak Floppy disket sürücü (yani disket sürücü) ile veri saklanıyordu. IBM, ilk kişisel bilgisayarını ürettikten sonra bunu çalıştıracak yeni bir sistem arayışına girmiş ve bu amaçla Microsoft ile anlaşarak Windows'un temelini oluşturan ilk DOS sistemi pek çok hata ile üretilmiş ve sonrasında geliştirilerek kişisel bilgisayarlarda ki yerini almıştır.

1970'lerden itibaren bilgisayar teknolojisinde çok büyük değişimler ortaya çıkarak bugünkü teknolojilerinde adımı atılmış oldu.

ilk kişisel bilgisayar ne zaman üretildi
İlk mikrobilgisayarlar tuhaf cihazlardı, çoğu üzerinde ışıklar ve düğmeler bulunan kutulardan ibaretlerdi, binary kodlamadan anlayan mühendisler ve hobi bağımlıları tarafından kullanılabiliyorlardı. Çok az kısmı günümüzdeki bilgisayarlar gibi klavye ve monitör ile geliyordu. Dahası bu bilgisayarları satınalabileceğiniz bir bilgisayar dükkanı da bulunmamaktaydı. Satın aldığınız veya dergilerde bulduğunuz planları ve dizaynları takip ederek kendi bilgisayarınızın montajını kendiniz yapıyordunuz.

- 1975 yılındaki bu ortamda ortaya çıkan ilk kişisel bilgisayar Altair 8800 sadece 475 $ gibi düşük bir maliyetle sizi bilgisayar sahibi yapıyordu. Altair 8800 bilgisayarınızı oluşturmanız herşeyi içeren bir kit halinde geliyordu, kitin içerisinde ise "herhangi bir elektronik dergisinde inşa projesi olarak sunulan en güçlü bilgisayarı" oluşturmak için gerekli kurulum talimatları, metal kasa, güç kaynağı ve diğer tüm gerekli kartlar ve bileşenler bulunuyordu. Altair 8800 2Mhz hıza sahip Intel 8080 işlemci içeriyordu.

- 1975 yılında IBM'in ürettiği ilk minibilgisayar IBM 5100 entegre klavye ve 5 inçlik monitör ile geliyordu. Ayrıca IBM bu bilgisayarı taşınabilir bilgisayar olarak adlandırsa da 25kg ağırlığındaki bu alet tek parça olmaktan öteye gidemiyordu. 20.000 $ lık fiyatı da ev kullanıcıları için cazip değildi daha çok bilimsel amaçla kullanılıyordu.

- 1976 yılında Apple'ın kurucularından Steve Wozniak ( o zamanlar Hewlett-Packard'da mühendis olarak çalışıyordu) arkadaşı Steve Jobs ile sadece anakart olarak sattıkları Apple I bilgisayarı ürettiler. Apple I bilgisayar yaklaşık 200 adet üretildi ve 1 Mhz hızında bir işlemciye sahipti.

İlk Bilgisayar Virüsü
Kabul edilen ilk bilgisayar virüsü internetin atası sayılan ARPANET'teki (Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı) "The Creeper" adlı virüstür. The Creeper 1971 yılında deney amaçlı olarak geliştirilmiştir ve zararsızdır. İlk kontrol dışı geliştirilen virüs ise 1982 yılında Apple DOS 3.3 işletim sistemine sahip bilgisayarlara bulaşan "Elk Cloner" adlı virüstür. Virüs şaka amaçlı geliştirilmiş olup, bulaştığı bilgisayarlarda kısa bir şiir göstermiştir.

Bunlarla da İlgilenebilirsiniz