Windows
Windows
Mobil
Mobil
Android
Android
iOS
iOS
Web Uygulamaları
Online
Oyunlar
Oyun
Haberler
Haber

Aşık Veysel 123. Yaş Günü bugün doodle oldu

Doğukan tarafından 25 Ekim 2017, Çarşamba günü eklendi.
Habule.com Haber Aşık Veysel 123. Yaş Günü bugün doodle oldu
oogle tarafından Türk halk ozanı Aşık Veysel doodle yapıldı. Peki, Aşık Veysel kimdir?
Aşık Veysel 123. Yaş Günü bugün doodle oldu

Türk halk ozanı Aşık Veysel 123. doğum günü, Google tarafından doodle yapıldı. Peki, Aşık Veysel kimdir? Google, Aşık Veysel'in resminin yer aldığı göreli anasayfasına taşıdı.

GOOGLE'DAN AŞIK VEYSEL SÜRPRİZİ
Google, halk ozanı Aşık Veysel'in 123. doğum gününe özel logo hazırladı. Google ana sayfasında ''doodle'' olarak adlandırılan logoda, Aşık Veysel'in bağlama çalarkenki halinin yanı sıra kilim motifleri yer alıyor.

AŞIK VEYSEL KİMDİR?
Veysel Şatıroğlu veya lakabı ile Âşık Veysel, 25 Ekim 1894 Şarkışla, Sivas'ta doğmuştur ve 21 Mart 1973 Sivrialan, Sivas'ta hayatını kaybetmiştir. Aşık Veysel Türk halk ozanıdır. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.

Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti.

Kendi anlatımına göre: "Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan."

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Ulaşabileceğiniz yerler
Youtube
Spotify
Deezer

Yorumlar
Bunlarla da İlgilenebilirsiniz